Usuwanie kamienia nazębnego, skaling

/Usuwanie kamienia nazębnego, skaling
Usuwanie kamienia nazębnego, skaling2020-09-24T13:50:36+00:00

Zaniedbania w kwestii higieny jamy ustnej, spożywanie wysoko przetworzonych pokarmów, a także nałogi negatywnie wpływają na kondycję zębów. Szczotkowanie, nitkowanie i inne doraźne zabiegi wykonywane w domowym zaciszu mogą być niewystarczające, by uchronić przed próchnicą. Warto więc codzienną higienę uzupełnić regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Nowoczesna stomatologia oferuje wiele sposobów, dzięki którym można utrzymać estetykę i zdrowie zębów. Jedną ze sprawdzonych metod jest skaling. W gabinecie Stomatologii Rodzinnej usuwamy osad i płytkę nazębną metodą skalingu, co pozytywnie wpływa na ich wygląd i ogranicza możliwość rozwoju bakterii próchnicotwórczych.

Czym jest skaling?

Skaling jest zabiegiem higienizacyjnym wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. Jego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego, który gromadzi się na powierzchni zębów – głównie w przestrzeniach międzyzębowych i w okolicach szyjek. Kamień nazębny powstaje wskutek mineralizacji nagromadzonego wcześniej osadu nazębnego. Jest to problem, którego nie można bagatelizować, ponieważ kamień może być bezpośrednią przyczyną licznych problemów stomatologicznych, w tym także paradontozy.

Skaling może być wykonywany różnymi metodami, chemicznie, mechanicznie, laserowo lub ultradźwiękowo.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Skaling naddziąsłowy ma na celu zlikwidowanie kamienia, który zlokalizowany jest w obszarze korony zęba. Zdarzają się jednak także przypadki, że kamień gromadzi się pod powierzchnią dziąseł.

Jak przebiega zabieg skalingu?

Po odpowiednim przygotowaniu zębów Pacjenta lekarz lub higienistka stomatologiczna mogą przejść do właściwej części zabiegu. Końcówkę skalera przykłada się kolejno do wszystkich miejsc, w których występuje kamień nazębny. Pod wpływem działania urządzenia złogi kamienia są rozbijane i odrywają się od powierzchni zębów. Następnie zęby są polerowane i pokrywane lakierem fluorkowym.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów zabieg warto jest powtarzać raz do roku, a w przypadku osób palących papierosy i pijących dużo kawy czy herbaty, nawet częściej. Sam zabieg nie wiąże się z żadnym dyskomfortem, ani bólem, jednak tuż po zabiegu skalingu może wystąpić nadwrażliwość zębów.

W gabinecie Stomatologii Rodzinnej wykonujemy zabieg skalingu przy użyciu nowoczesnego sprzętu stomatologicznego. Proponujemy naszym Pacjentom także inne, uzupełniające zabiegi higienizacyjne.

Przeciwwskazania do wykonania skalingu zębów

Skaling jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do najważniejszych przeciwwskazań uniemożliwiających usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera należą:

  • ciąża;
  • zaawansowana osteoporoza;
  • implanty zębowe;
  • odklejająca się siatkówka oka;
  • rozrusznik serca.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami, cennikiem oraz zapraszamy do nawiązania kontaktu.