Protetyka stomatologiczna

//Protetyka stomatologiczna
Protetyka stomatologiczna2020-09-24T13:49:40+00:00

Mimo utraty zębów nie trzeba tracić radości z życia i rezygnować z przyjemności! Dzięki odpowiednio dobranym do potrzeb Pacjenta rozwiązaniom protetycznym można zachować funkcje narządu żucia i wysoką estetykę uśmiechu. W gabinecie Stomatologii Rodzinnej przeprowadzamy kompleksowe leczenie protetyczne, wykonujemy komfortowe w użytkowaniu wypełnienia i różne rodzaje uzupełnień protetycznych, stworzone z wysokiej jakości materiałów. Zastanawiasz się, gdzie przyjmuje najlepszy protetyk stomatologiczny w Częstochowie? Odwiedź nasze centrum stomatologii i skorzystaj z pomocy specjalisty protetyka.

Protetyka stomatologiczna w Częstochowie

Rodzaje protez zębowych

Dzięki dynamicznemu rozwojowi protetyki stomatologicznej Pacjenci mogą wybierać spośród wielu typów uzupełnień. Zarówno stałe protezy zębów, jak i te ruchome mają swoje zalety i wady, dlatego tak ważne jest indywidualne dopasowanie rozwiązanie do potrzeb i stylu życia Pacjenta.

Współcześnie wykonywane prace protetyczne bardzo wiernie odtwarzają wygląd zębów i tkanek w jamie ustnej. W zależności od tego, czego Pacjent oczekuje od swojej protezy i jak rozległe są występujące w jego przypadku braki, może zdecydować się na:

  • Korony protetyczne — imitujące naturalną koronę utraconego zęba. Jest to uzupełnienie stałe, które najczęściej wykonuje się z porcelany. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość niemal idealnego dopasowania koloru i kształtu korony do pozostałych zębów Pacjenta. Korony mogą być w pełni wykonane z surowca ceramicznego (np. porcelanowe) albo osadzone na specjalnie wykonanej podbudowie (z metalu lub cyrkonu).
  • Mosty protetyczne — są uzupełnieniami stałymi, które umożliwiają wypełnienie rozległych braków zębowych (obejmujących od kilku do nawet kilkunastu zębów). Most zbudowany jest z koron protetycznych. Zastosowanie tego rozwiązania jest możliwe jedynie w przypadku, gdy po obu stronach luki zębowej znajdują się naturalne zęby Pacjenta, które po odpowiednim przygotowaniu mogą pełnić funkcję filarów.
  • Mosty adhezyjne — są nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia przeprowadzenie odbudowy utraconego zęba i przymocowanie go na stałe do sąsiednich zębów. Mosty adhezyjne bardzo dobrze sprawdzają się w uzupełnianiu braków zębowych. W przypadku mostów adhezyjnych nie trzeba szlifować powierzchni zdrowych zębów – to olbrzymia zaleta tej formy leczenia protetycznego. Ze względu na wysoką estetykę tego rozwiązania, często wykorzystuje się je do uzupełniania braków zębowych w najbardziej wyeksponowanych odcinkach łuku zębowego.
  • Protezy ruchome (całkowite lub częściowe) – najczęściej są one wykonane z akrylu i elementów metalowych. Tego rodzaju protezy w niefizjologiczny sposób przenoszą siły żucia na kości wyrostków zębodołowych lub pozostałe jeszcze w jamie ustnej zęby. Aby odpowiednio spełniały swoje funkcje, wymagają odpowiedniego zamocowania w jamie ustnej, np. przy użyciu kremu mocującego. Bardzo popularnym typem protez zębowych są protezy szkieletowe. W naszym centrum stomatologii tworzymy protezy szkieletowe zębów indywidualnie na potrzeby każdego Pacjenta.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe — mają za zadanie zrekonstruować zniszczone fragmenty naturalnej korony zęba i umożliwić umieszczenie uzupełnień protetycznych – koron oraz korzeni.
  • Implanty zębowe i mosty na implantach — tego rodzaju protezy zastępują utracone korzenie zębowe, w pełni przejmują ich naturalne funkcje i na stałe zrastają się z kością, w którą zostały wszczepione. Na implancie osadza się koronę protetyczną. Implant jest najtrwalszym, a jednocześnie najbardziej naturalnym uzupełnieniem protetycznym.
  • Licówki – to cienkie porcelanowe płytki, które przyklejane są na zewnętrznej powierzchni zębów Pacjenta. Nowoczesna protetyka stomatologiczna pozwala zamocować licówki unikając jednocześnie nadmiernego szlifowania tkanek twardych. Licówki porcelanowe doskonale sprawdzają się, gdy zęby Pacjenta zostały zniszczone przez próchnicę, mają nieestetyczny wygląd lub są nieprawidłowo ustawione w łuku.

Stomatologia ma naprawdę olbrzymie możliwości i żaden brak zębowy nie musi być już problemem. Jak widać, protetyka stomatologiczna oferuje naprawdę mnóstwo różnych rozwiązań, dzięki, którym każdy może mieć piękny uśmiech. Korzystanie z jej zdobyczy pozwala na długo zachować estetykę i zdrowie zębów.

Jak przebiega leczenie protetyczne?

W naszym centrum stomatologii pierwszym etapem leczenia jest odbycie konsultacji protetycznej. W trakcie niej specjalista przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny i ocenia stan zębów, kości i tkanek miękkich w jamie ustnej Pacjenta. Podczas takiej wizyty analizowane są również warunki zgryzowe i wykonywane są dodatkowe badania, takie jak np. RTG. Jeśli stan kliniczny Pacjenta tego wymaga, wykonujemy także deprogramację stawów skroniowo-żuchwowych. Protezy projektujemy i tworzymy na podstawie wyników badań diagnostycznych oraz wykonanych wycisków. Do celów diagnostycznych wykorzystujemy nowoczesny sprzęt, który pomaga nam tak zaprojektować protezę, by jak najlepiej spełniała swoje funkcje. Przed przystąpieniem do wykonania protezy szczegółowo konsultujemy z Pacjentem szczegóły i staramy się jak najlepiej poznać jego oczekiwania w kwestii ostatecznego efektu leczenia. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nowy uśmiech będzie dokładnie taki, o jakim marzył.

W niektórych przypadkach przed podjęciem leczenia protetycznego niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego.

Dlaczego warto wdrożyć leczenie protetyczne i uzupełnić braki zębowe?

Braki zębowe są bardzo poważnym problemem, którego nie warto lekceważyć. Mogą one doprowadzić do rozchwiania sąsiednich zębów, zaniku kości, wad wymowy oraz problemów ze strony układu pokarmowego. Rozległe ubytki powodują także, że na twarzy szybciej widoczne są oznaki starzenia. Nieestetyczny uśmiech może być źródłem wielu kompleksów i powodować problemy z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. Odpowiednio zaplanowane i dostosowane do potrzeb Pacjenta leczenie, potrafi w pozytywny sposób odmienić komfort jego życia i podnieść samoocenę. Protetyka stomatologiczna jest jednym z głównych obszarów, w jakich się specjalizujemy. Jako Stomatologia Rodzinna gwarantujemy, że wykonywane przez nas protezy są konstruowane z najwyższej jakości materiałów i będą dobrze spełniać swoje funkcje przez długie lata.

Protezy dotychczas wykonane w naszym gabinecie można obejrzeć tutaj.