Protetyka stomatologiczna

//Protetyka stomatologiczna
Protetyka stomatologiczna2019-09-26T18:59:51+00:00

Mimo utraty zębów nie trzeba tracić radości z życia i rezygnować z przyjemności! Dzięki odpowiednio dobranym do potrzeb Pacjenta rozwiązaniom protetycznym można zachować funkcje narządu żucia i wysoką estetykę uśmiechu. W gabinecie Stomatologii Rodzinnej przeprowadzamy kompleksowe leczenie protetyczne i wykonujemy komfortowe w użytkowaniu wypełnienia, stworzone z wysokiej jakości materiałów.

proteza zębówa

Rodzaje protez zębowych

Dzięki dynamicznemu rozwojowi protetyki stomatologicznej Pacjenci mogą wybierać spośród wielu typów uzupełnień. Zarówno rozwiązania stałe, jak i ruchome mają swoje zalety i wady, dlatego tak ważne jest indywidualne dopasowanie uzupełnienia protetycznego do potrzeb i stylu życia Pacjenta. 

Współcześnie wykonywane prace protetyczne bardzo wiernie odtwarzają wygląd zębów i tkanek w jamie ustnej. W zależności od tego, czego Pacjent oczekuje od swojej protezy i jak rozległe są występujące w jego przypadku braki, może zdecydować się na:

  • Korony protetyczne — imitujące naturalną koronę utraconego zęba. Jest to uzupełnienie stałe, które najczęściej wykonuje się z porcelany. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość niemal idealnego dopasowania koloru i kształtu korony do pozostałych zębów Pacjenta. Korona może być w pełni wykonana z surowca ceramicznego albo osadzona na specjalnie wykonanej podbudowie (z metalu lub cyrkonu).
  • Mosty protetyczne — są uzupełnieniami stałymi, które umożliwiają uzupełnienie rozległych braków zębowych (obejmujących od kilku do nawet kilkunastu zębów). Most zbudowany jest z koron protetycznych. Zastosowanie tego rozwiązania jest możliwe jedynie w przypadku, gdy po obu stronach luki zębowej znajdują się naturalne zęby Pacjenta, które po odpowiednim przygotowaniu mogą pełnić funkcję filarów. 
  • Mosty adhezyjne — są nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwia przeprowadzenie odbudowy utraconego zęba i przymocowanie go na stałe do sąsiednich zębów. W przypadku mostów adhezyjnych nie trzeba szlifować powierzchni zdrowych zębów. Ze względu na wysoką estetykę tego rozwiązania, często wykorzystuje się je do uzupełniania braków zębowych w najbardziej wyeksponowanych odcinkach łuku zębowego. 
  • Protezy ruchome (całkowite lub częściowe) – najczęściej są one wykonane z akrylu i elementów metalowych. Tego rodzaju protezy w niefizjologiczny sposób przenoszą siły żucia na kości wyrostków zębodołowych lub pozostałe jeszcze w jamie ustnej zęby. Aby odpowiednio spełniały swoje funkcje, wymagają odpowiedniego zamocowania w jamie ustnej, np. przy użyciu kremu mocującego. 
  • Wkłady koronowo-korzeniowe — mają za zadanie zrekonstruować zniszczone fragmenty naturalnej korony zęba i umożliwić umieszczenie koron protetycznych oraz korzeniowych. 
  • Implanty zębowe i mosty na implantach — zastępują utracone korzenie zębowe, w pełni przejmują ich naturalne funkcje i na stałe zrastają się z kością, w którą zostały wszczepione. Na implancie osadza się koronę protetyczną.

Jak przebiega leczenie protetyczne?

Pierwszym etapem leczenia w naszym gabinecie jest odbycie konsultacji protetycznej. W trakcie niej specjalista przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad medyczny i ocenia stan zębów, kości i tkanek miękkich w jamie ustnej Pacjenta. Podczas takiej wizyty analizowane są również warunki zgryzowe i wykonywane są dodatkowe badania, takie jak np. RTG. Jeśli stan kliniczny Pacjenta tego wymaga, wykonujemy także deprogramację stawów skroniowo-żuchwowych. Uzupełnienie protetyczne projektujemy i tworzymy na podstawie wyników badań diagnostycznych oraz wykonanych wycisków. 

W niektórych przypadkach przed podjęciem leczenia protetycznego niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego.

Dlaczego warto wdrożyć leczenie protetyczne i uzupełnić braki zębowe?

Braki zębowe są bardzo poważnym problemem, którego nie warto lekceważyć. Mogą one doprowadzić do rozchwiania sąsiednich zębów, zaniku kości, wad wymowy oraz problemów ze strony układu pokarmowego. Rozległe ubytki powodują także, że na twarzy szybciej widoczne są oznaki starzenia. Nieestetyczny uśmiech może być źródłem wielu kompleksów i powodować problemy z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. Odpowiednio zaplanowane i dostosowane do potrzeb Pacjenta potrafi w pozytywny sposób odmienić komfort jego życia i podnieść samoocenę. 

Prace protetyczne dotychczas wykonane w naszym gabinecie można obejrzeć tutaj.