Periodontologia

//Periodontologia
Periodontologia2020-09-24T13:42:24+00:00

Świadczymy naszym Pacjentom fachową pomoc z zakresu profilaktyki oraz leczenia chorób przyzębia i śluzówek jamy ustnej. W gabinecie Stomatologii Rodzinnej przeprowadzamy dokładne badania diagnostyczne, rekomendujemy najlepsze dla Pacjenta rozwiązania i kompleksowo leczmy.

Jakie są najczęstsze symptomy chorób przyzębia?

Często Pacjenci ignorują pierwsze objawy, które mogą świadczyć o problemach periodontologicznych. Tymczasem stan dziąseł ma bezpośredni wpływ na kondycję i wygląd zębów. Periodontologia wymienia wiele objawów, które powinny być dla Pacjenta alarmujące i wymagają leczenia. Pierwszym sygnałem jest odsłonięcie szyjek zębowych. Proces ten naturalnie zachodzi wraz z wiekiem, jednak gdy taki symptom występuje u osoby młodej, należy zasięgnąć konsultacji u specjalisty. Kolejnym niepokojącym objawem jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Dziąsła są wrażliwe, ale nie na tyle, by podczas mycia zębów występowało krwawienie. Początkom chorób przyzębia towarzyszy też nieprzyjemny zapach z ust. W bardziej zaawansowanych stadiach do wszystkich tych objawów dochodzi rozchwianie zębów.

Jeśli takie objawy utrzymują się przez dłuższy czas i nie są jednorazowym incydentem, należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę konsultacyjną do periodontologa, który zbada zęby. Wczesna diagnoza i jak najszybciej wdrożone leczenie pozwalają skutecznie uporać się z paradontozą i innymi chorobami przyzębia.

periodentologia w częstochowie

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia koncentruje się na wykrywaniu i leczeniu wszelkich chorób przyzębia. Mianem tym określa się ogół tkanek, które chronią ząb i dzięki którym może się on utrzymać w zębodole. Poza tym periodontologia zajmuje się chorobami wszelkich organów miękkich znajdujących się we wnętrzu jamy ustnej. W naszym gabinecie świadczymy Pacjentom fachową pomoc z zakresu profilaktyki oraz leczenia chorób przyzębia i śluzówek jamy ustnej. W gabinecie Stomatologii Rodzinnej przeprowadzamy dokładne badania diagnostyczne, rekomendujemy najlepsze dla Pacjenta rozwiązania, wykonujemy zabiegi i kompleksowo leczymy.

Co powoduje choroby przyzębia?

Można wyróżnić wiele przyczyn, które powodują rozwijanie się chorób przyzębia. Często odpowiedzialne za to jest niewłaściwe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Nie wystarczy tylko regularne mycie zębów – niezbędną czynnością jest także używanie do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nitki dentystycznej. Jest to bardzo ważna czynność z zakresu higieny jamy ustnej, ponieważ w tych wąskich szczelinach gromadzą się pozostałości pokarmów, stanowiące doskonałą pożywkę dla groźnych bakterii. Te z kolei produkują substancje, które doprowadzają do powstania stanu zapalnego przyzębia.

Oczywiście nie jest to jedyny powód. Kłopoty z kondycją przyzębia mogą pojawiać się także u osób borykających się z problemami ortodontycznymi i użytkujących niewłaściwie dopasowane rozwiązania protetyczne. Inną bezpośrednią przyczyną jest bruksizm. Paradontoza powszechnie występuje także w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy, nowotworów, zakażenia wirusem niedoboru odporności, czy bulimii.